Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

4 Gece 5 Gün Rize Yaylaları & Şavşat & Maçahel

previous arrow
next arrow

previous arrownext arrow

Slider
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: Giriş1.GÜN: Trabzon havalimanı  – Çamlıhemşin – Fırtına vadisi – Zipline veya Rafting – Şenyuva (Çinçiva) – Pokut yaylası – Sal yaylası  2.GÜN: Huser yaylası – Gün batımı – Avusor yaylası – Ayder yaylası – Tar deresi – Bulut şelalesi 3.Gün; Atatepe , Deriner barajı seyir tepesi , Cehennem deresi kanyonu , Şavşat ,...
4 Gece 5 Gün
1900

1.GÜN: Trabzon havalimanı  – Çamlıhemşin – Fırtına vadisi – Zipline veya Rafting – Şenyuva (Çinçiva) – Pokut yaylası – Sal yaylası 

2.GÜN: Huser yaylası – Gün batımı – Avusor yaylası – Ayder yaylası – Tar deresi – Bulut şelalesi

3.Gün; Atatepe , Deriner barajı seyir tepesi , Cehennem deresi kanyonu , Şavşat , Şavşat karagöl , Yavuz köy 

4.Gün; Bezgiret ,  Maral şelalesi , Camili köyü , İremit camii , Çuripira yaylası, Maral köy, Uğur köy 

5.Gün; Maçahel aşiti , Borçka karagöl , Çay fabrikası , Rize bezleri

1.GÜN: TRABZON HAVALİMANI – ÇAMLIHEMŞİN -FIRTINA VADİSİ- ZİPLİNE VEYA RAFTİNG– ŞENYUVA (ÇİNÇİVA) – POKUT YAYLASI – SAL YAYLASI 

 

Değerli konuklarımız; sizleri güler yüzlü personelimiz eşliğinde Saat 09:00’da Trabzon’da karşılıyor ve 5 gün sürecek olan Rize yaylaları ve Şavşat, Maçahel Turumuza başlıyoruz. Karadeniz sahil şeridini takip ederek Rize merkez, Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerinden geçerek cennet diyarı Fırtına Vadisine giriyoruz. Karşımıza Kaçkar Dağlarının muhteşem manzarasını alıp; fırtına deresi boyunca süzülerek ilerlerken  Çamlıhemşin’e doğru yol alıyoruz. İlçe merkezinde kısa bir ihtiyaç molasından sonra Çat vadisine giriyoruz.

Karadeniz dizilerinin çekildiği, bozulmamış yapısıyla ünlü Şenyuva (Çinçiva)’yı ziyaret ediyoruz. Burada Şenyuva köprüsünde fotoğraf çektirerek anılarımızı ölümsüzleştirdikten sonra, Pokut yaylasına doğru tırmanmaya başlıyoruz. Yaklaşık 13 Km ve bir saat on dakikalık bir yolculuktan sonra Pokut Yaylasına varıyoruz.

Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir hemşin yaylası olan Pokut Yaylası rakımı 2050 metredir. Yaylaya çıkınca bir tarafımızda Çat Vadisi, Amlakit ve Hazindağ yaylaları bir tarafımızda ise Gito yaylası, Badara yaylası karşımızda kalıyor. Muhteşem güzelliğiyle göz dolduran Pokut Yaylasında öğlen yemeğimizi aldıktan sonra orman içerisinde patika yoldan yaklaşık 25 dakikalık bir yürüyüşten sonra Sal Yaylasına varacağız. Sal Yaylasında ahşap yayla evlerinin arasında çobanlarla, koyunlarla yayla kültürünü yaşadıktan sonra tekrar Pokut Yaylasına geçip konaklama yapacağımız dağ evimize yerleşiyoruz. 

 

Konaklama: Pokut yaylası dağ evi

Yürüyüş: 20 dk Kolay 

 

2.GÜN: HUSER YAYLASI – GÜN BATIMI – AVUSOR YAYLASI – AYDER YAYLASI – TAR DERESİ – BULUT ŞELALESİ

 

Pokut yaylasında bulunan otelimizde yaptığımız kahvaltımızdan sonra yolumuza  devam ediyoruz ve ülkemizin en şirin otantik ilçelerinden Çamlıhemşin’e geliyoruz. Çamlıhemşin ilçesinden devam ederek Ayder yaylası yolu güzergahında 8. km de bulunan tar deresinde aracımızı bırakıp bulut şelalesine yaklaşık olarak 25 dakika yürüyüş yapıyoruz. Bulut şelalesinde girmek isteyenler mayolarını yanlarında getirebilirler :). Bulut şelalesinde geçirdiğimiz zamandan sonra tekrar 25 dakika yürüyüşümüzü yapıyoruz ve  Ülkemizin en güzel turizm destinasyonlarından biri olan muhteşem güzelliğiyle Ayder Yaylasında yaklaşık olarak 45 dakika mola veriyoruz ve tekrar yola çıkarak Avusor yaylasına doğru hareket ediyoruz.

 

Mis kokulu cennet yeşili çam ormanları arasında 10 kilometre 1 saatlik bir yolculuktan sonrasında Avusor Yaylası’na varıyoruz.  Avusor Yaylası, Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor.

Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor. Dileyen misafirlerimiz yaylada bulunan dağ evinden öğle yemekleri alabilirler ( Dileyen misafirlerimiz 1 saat 30  dakikalık yürüyüş yaparak buzul gölüne yürüyüş yapabilirler).  Avusor yaylasındaki süremizin dolumundan sonra buradan ayrılarak bulutların ülkesi Huser Yaylasına Hareket ediyoruz.

8-9 km muhteşem manzaralar ile yolculuğumuz sonrasında Huser Yaylasına ulaşıyoruz.  Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır.

Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir. 

 

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Akşam havanın açık olması durumudan güneşin batımını izleyeceğimiz seyir tepesine çıkıyoruz. Günün sonunda turumuzu tamamlayıp huzurlu bir şekilde konaklama yapacağımız evimize hareket ediyoruz.

 

Konaklama: Ayder yaylası veya Köy evi

Yürüyüş: 40 dk orta derece

 

3.Gün; Atatepe, Deriner barajı seyir tepesi, Cehennem deresi kanyonu, Şavşat, Şavşat Karagöl, Yavuz köyü

Değerli konuklarımızla sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra hareket ederek Artvin merkezde bulunan Dünya’nın en büyük Atatük heykeline ziyaretimizi yapıyoruz ve deriner barajı geçişinde en yüksek tepede fotoğraf çekmek için mola veriyoruz. Turumuza devam ederek Cehennem Deresi Kanyonuna geliyoruz, Ardanuç ilçe merkezinin 7 kilometre kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25’inci kilometresinde bulunmaktadır. Dünyadaki sayılı kanyon vadileri arasında yer alır. 

Cehennem Deresi tipik bir kanyon vadidir. 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindedir. Ardanuç suyuna açılmaktadır. Dağların arasında oluşmuş bir coğrafi yapıdır. Yani kanyonun en derin yeri deniz seviyesinden çok yüksektir.

Kanyona gitmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz, tek kişinin bile zor sığacağı yollardan geçmeniz gerekir. Cehennme deresi kanyonu gezimizi tamamladıktan sonra Şavşat ilçesine doğru yola çıkıyoruz.

Şavşat adı Gürcüce Şavşeti’dengelir ve Şavşat kasabası tarihsel Şavşeti bölgesinin yerleşim yerlerinden biridir. 

Küçük bir yerleşme olan Şavşat 2015 yılında Cittaslow kapsamına alındı ve Türkiye’nin sakin şehirleri arasında yer aldı. Artvin kentine 71 km uzaklıktadır. Şavşat’dan hareket ederek 

Karagöl’e gçiyoruz, Artvin’in Şavşat ilçesinin 25 kilometre kuzeyinde bulunan heyelan set gölüdür.

Karagöl, yamaç araziden kopan heyelan kitlesinin vadi önünü kapaması sonucu çanakta biriken suların birikmesiyle oluşmuştur. Karagöl’ün yüzey alanı 5 hektar ve en derin noktası 33 m olup göl suyu hafif alkalidir. Göl alanı, Karagöl Sahara Milli parkı içerisinde yer almaktadır. Karagöl tepeden bakıldığı zaman kalp şeklindedir ve renga renk bir dokuya sahiptir. Karagöldeki gezimizi tamamladıktan sonra Yavuz köye gidiyoruz konaklama yapacağımız otele geçiyoruz.

 

Konaklama: Şavşat

 

4.Gün;Bezgiret,  Maral şelalesi, Camili köyü, İremit camii, Çuripira yaylası

 

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Bezgiret (maden köyü) hareket ediyoruz ve doğasıyla baki kalan  tamamen eski ahşap yapılardan oluşan çok güzel bir manzara bizi karşılıyor. Köyde vermiş olduğumuz molası sonrasında mısırlı köyünü geçip kelebekler vadisine giriyoruz ve sonrasında papart şelalesine geçiyoruz. Gürcistan sınırına 100 metre olan çuripira yaylasına tırmanarak düşler vadisi maçahele inmeye başlıyoruz, Maçahel vadisi, değişik türde yaşlı ağaçlarıyla ünlüdür. Vadinin bütün bayırları ağaçlarla ve çayırlarla kaplıdır. Vadinin yaklaşık % 70’i ormanlar ve meyve ağaçlarından oluşur. Maçaheli’de 1-5 yüzyıllık ağaçlara rastlanır. Vadide daha çok gürgen, kestane, ıhlamur gibi ağaç türleri vardır. Öte yandan taflan, dağçileği, muşmula, fındık, elma, hurma, ayva, vişne, kiraz, dut, ceviz gibi farklı bitkiler yetişir. Vadide pek çok meyve ağacı, bir orman görünümü alacak kadar çok ve yoğunluktadır. Macaheli vadisi, tam bir yeşil cennet sayılır. Yabani hayvan varlığı ve akarsuların ekolojik olarak temiz olması bu görünümü tamamlar. Maçahele vardığımız zaman ilk olarak Maral şelalesine geçiyoruz ve yüzmek isteyen değerli misafirlerimiz şelalede doğanın tadını çıkartıyorlar. Gün bitiminde konaklama yapmak için otelimize yerleşiyoruz. 

Konaklama: Maçahel

 

5.Gün; Maçahel aşiti, Borçka Karagöl, Çay fabrikası, Rize bezleri

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından hareket ederek askeri Gürcistan sınırına ve İremit camii’sine uğradıktan sonra Borçka Karagöle doğru yola çıkıyoruz. Borçka karagölde yaklaşık olarak 2 saatlik molamızdan sonra Rize ve Trabzon istikametine doğru yola çıkıyoruz. Siz değerli misafirlerimiz için çayın nasıl yapıldığını anlatmak için Çay fabrikasına uğruyoruz ve nasıl yapım aşamasını değerli misafirlerimize gösterdikten sonra Trabzon havalimanına doğru hareket ederek turumuzu sonlandırıyoruz.

 

Ücrete dahil olan hizmetler; Rehberlik Hizmeti, Konaklama, Ulaşım, 4 Sabah kahvaltısı, 4 Akşam yemeği, Türsab zorunlu seyahat sigortası

Ücrete dahil olmayan hizmetler; Trabzon’a ulaşım, İlk gün kahvaltı, Son gün akşam yemeği, öğle yemekleri, Müze ve ören yeri girişleri, extra içecekler

 

*Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez.

*Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama, program akışı konusunda ve konaklama yeri değişikliği yapma hakkına sahiptir.

+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir