Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

POKUT YAYLASI & HUSER YAYLASI GÜN BATIMI 5 YAYLA

previous arrow
next arrow

previous arrownext arrow

Slider
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişPOKUT YAYLASI SAL YAYLASI AYDER YAYLASI AVUSOR YAYLASI HUSER YAYLASI GÜN BATIMI KEMER KÖPRÜ GELİNTÜLÜ ŞELALESİ FIRTINA VADİSİ
GÜNÜBİRLİK
130

POKUT YAYLASI

SAL YAYLASI

AYDER YAYLASI

AVUSOR YAYLASI

HUSER YAYLASI

GÜN BATIMI

KEMER KÖPRÜ

GELİNTÜLÜ ŞELALESİ

FIRTINA VADİSİ

Sabah 08:30’da  Rize merkezde Turolog Turizm Acentemiz önünden Pokut, Sal, Ayder, Avusor, Huser  Yaylası turu için hareket ediyoruz. Karadeniz sahil yolu boyunca Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerinden misafirleri aldıktan sonra Fırtına Vadisine  giriyoruz ve ilk olarak Timisvat’da Zipline molası veriyoruz. Fırtına Deresi boyunca yapacağımız gezi sonrası Ortan köprüsüne varıyoruz. Ortan köprüsünde 25 dakika vereceğimiz molada vadiyi fotoğraflama fırsatı buluyoruz.

 

Koboş köprüsünden hareket edip  tırmanışa geçiyoruz ve Pokut Yaylasına ulaşıyoruz. Pokut yaylasında doğa yürüyüşleri ile otantik yayla evlerini gezdikten sonra yürüyerek SAL Yaylasına hareket ediyoruz. Cennet yeşili doğasıyla bakir SAL yaylası kollarını açmış misafirlere hoş geldin dercesine bizleri karşılıyor ve yaylada tulum eşliğinde türküler söyleyip horon oynuyoruz.  

Yolumuza  devam ediyoruz ve Ülkemizin en güzel turizm destinasyonlarından biri olan muhteşem güzelliğiyle Ayder Yaylasında yaklaşık olarak 30-60 dakka mola veriyoruz ve tekrar yola çıkarak Avusor yaylasına doğru yola çıkıyoruz.

Mis kokulu cennet yeşili çam ormanları arasında 10 kilometre 45 dakkalık bir yolculuktan sonrasında Avusor Yaylası na varıyoruz.  Avusor Yaylası, Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor.

Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor. Dileyen misafirlerimiz yaylada bulunan dağ evinden öğle yemekleri alabilirler ( Dileyen misafirlerimiz 1 saat 30  dakikalık yürüyüş yaparak buzul gölüne yürüyüş yapabilirler).  Avusor yaylasındaki süremizin dolumundan sonra buradan ayrılarak bulutların ülkesi Huser Yaylasına Hareket ediyoruz.

8-9 km muhteşem manzaralar ile yolculuğumuz sonrasında Huser Yaylasına ulaşıyoruz.  Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır.

Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir. 

 

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Akşam havanın açık olması durumudan güneşin batımını izleyeceğimiz seyir tepesine çıkıyoruz. Günün sonunda turumuzu tamamlayıp huzurlu bir şekilde evimize dönüyoruz

 

 

Pokut Yaylası 

Çamlıhemşin’e 24 km mesafedeki Pokut, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadi arasında bulunan Sal-Hazindağ yayla dizisinin ilkidir. Doğa yürüyüşü yapmak, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için ideal bir ortama sahip olan yayla, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanısıra özgün mimarisiyle de dikkat çeker. Sisli manzaraları ve otantik ahşap evleri Pokut’a masalsı ve otantik manzaralar sunar.  

Yaylada pansiyon olarak hizmet veren yayla evlerinde konaklama imkânı bulunmaktadır. 15 dakika uzaklıktaki Sal Yaylası’na buradan geçilebilir. Bu yayla özellikle Ağustos ayında gelen yaylacılarla Ekim ayına kadar hareketliliğini korumaktadır. Pokut’a ulaşım için Samistal-Kavron-Maçkun Boğazı güzergâhı kullanılırsa doğal yaşlı ormanlar ve kaynak sularıyla bezeli gizemli bir parkur tercih edilmiş olur.

 

Sal Yaylası 

Çamlıhemşin İlçesine 23 km uzaklıkta bulunan 2002 m. rakımlı Sal, geleneksel ahşap evleri, otantik yapısı ve manzarasıyla görülmesi gereken yaylalardandır. Pokut Yaylası’na 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Çamlıhemşin’in Çinçiva Köyü halkı tarafında kullanılan yayla, Temmuz ayından itibaren yaylacılarla dolar. Açık havalarda yayladan Kafkas Dağları’nı ve Karadeniz’i izlemek mümkündür. Konaklamak için yayla evleri kullanılabilir veya kamp bölgelerinde kamp yapılabilir.

 

Şenyuva Köprüsü

Karadeniz bölgesinin coğrafyasına ve iklim şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprüler genelde tek gözlü olarak tasarlanırlar. Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü’nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, bu tarz kemer köprülere güzel bir örnektir.

40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Şenyuva köylülerine göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuştur. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede yer alan köprünün girişindeki tabelada, yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor. 

Kemeri orta noktasında sivrileşen bir formda inşa edilen köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir. Şenyuva Köprüsü’nden karşıya geçerek izleyeceğiniz toprak yol sizi Bilginler ve Yoğurtlu mahalleleri üzerinden Ülkü Köyü’ndeki Mollaveyis Köprüsü’ne götürecektir. Yol boyunca yöreye özgü konakların yanı sıra Çat Vadisi’nin doğal güzelliklerini de izleme fırsatı bulacaksınız.

 

Ortan Köprüsü

Taş döşeli kemeriyle dikkati çeken yapı, Çamlıhemşin ilçesine 5 kilometre uzaklıkta Çat Deresi üzerinde yükselir. 

Ortanköy-Armanlı mahallelerini ve Hemşin-Üsküt Geçidi-Çamlıhemşin güzergâhını birleştirir. Banisi, sanatçısı ve yapım yılı net olarak bilinmeyen köprü yuvarlak kemerlidir. Doğu ayak toprak zemine, batı ayak doğal kayaya oturmaktadır. Kemer bölümü kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür. 

Korkulukları ve yan duvarları 1989 yılında çimento ile derzlenen yapı özgün formundan çok şey kaybetmiştir. Yaklaşık 51 metre uzunluğa, 16 metre yüksekliğe ve 2,9 metre genişliğe sahip olan Ortanköy Köprüsü, Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir.

 

Huser yaylası

Çamlıhemşin ilçesi sınırlarındadır. Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir.

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder’den günübirlik gezi için mükemmel bir rotadır.

 

Yaylada yer alan tesisler, gelen misafirlere elinden geldiğince güzel hizmet vermeye çalışmaktadır. 2007 yılında yapılan araç yolu sayesinde son yıllarda ciddi hareketlilik gözlenmektedir. Özellikle birçok turist Ayder Yaylası’ndan günü birlik yürüyüşle Huser’e çıkarak muhteşem manzarayı seyretmektedir. Pansiyon vb. tesis çalışmaları devam etmektedir.

Ayder’den Bukla otelin arkasından yaya yolu ile 2-3 saate çıkılabilmektedir. Belirgin bir patika yolu yaklaşık 3 km. mesafedir. Yayla sakinleri ve turlar tarafından sıkça kullanılan bu patika yolun birçok yerinde yönlendirici işaretler bulunmaktadır. Araba ile ulaşım için Avusor Yaylası yoluna girilir, 2 km. sonra sola dönülür. Son derece güzel manzaranın eşliğinde yaklaşık 20-30 dk. araç yolu ile yaylaya ulaşmak mümkündür.
 
 
Avusor Yaylası
 
Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor. Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor.
 
Avusor Yaylası, hane sayısı olarak 70-80 tane taş evden oluşuyor. Yüksek dağlarla çevrili olduğundan çığ tehlikesi altında. Bu yüzden evler taş ile inşaa edilmiş. Bölge halkını genel olarak Laz’lar oluşturuyor. Yayla nehir kenarına kurduğu trafo ile kendi elektiriğini kendisi üretiyor. Bu yüzden ara sıra elektrik kesintisi yaşanabiliyor. Yaylada telefon hatları neredeyse hiç çekmiyor. Yüksek tepelere çıkarak telefon görüşmesi yapmak mümkün. Yaylanın rakımı 2400 metre.
 
 Avusor yaylası, Kemerli Kaçkar dağının alt yerleşkesi olup, adını verdiği Avusor Gölü’yle ünlüdür. 2900 metrelerde bulunan Avusor Gölü’ne yayladan bir patika takip edilerek yaklaşık 1 saatte ulaşılabilir. Göle ulaşıldığında ise insanın karşısına büyüleyici ihtişamı ile bir buzul gölü ve 3561 rakıma sahip Kemerli Kaçkar Dağları çıkar.
+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir