Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Borçka karagöl & Klaskur yaylası

previous arrow
next arrow

previous arrownext arrow

Slider
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Tur Kategorisi
Share this: GirişKlaskur yaylası Borçka Karagöl Muratlı barajı Batık camii Borçka merkez    
Günübirlik
100

Klaskur yaylası

Borçka Karagöl

Muratlı barajı

Batık camii

Borçka merkez

 

 

Saat  09:00’da Turolog turizm önünden hareket ediyoruz. Karadeniz sahil  yolundan devam ederek sırasıyla  Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi ve Hopa ilçelerini takip ederek can kurtaran tünellerini geçiyoruz ve Borçka merkeze geliyoruz. Borçka girişinde  10 dakika ihtiyaç molası verdikten sonra yolumuza devam ediyoruz.

 

Borçka şehir merkezini geçerek Çoruh nehrini takip ediyor, toplam iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Klaskur (Aralık) yaylasına geliyoruz. Fotoğraf severlerin daha çok ziyaret ettiği yaylada Borçka Karagöl’ü tepeden seyrediyoruz fotoğraflarımızı çekiliyoruz ve yaylada geçireceğimiz serbest zamandan sonra deniz seviyesinden 1450 metre yükseklikte bulunan 19.yüzyıl başlarında, bugünkü ‘’Klaskur (Aralık) Yaylası’nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucunda önünün kapanmasıyla oluşan cennet yeşili KARAGÖL’e ulaşıyoruz.

 

Misafirlerimiz Karagöl’ün etrafındaki ormanda yürüyüşlerin yapıyor. Belirlediğimiz saate toplanıp Karagöl’den ayrılıyoruz.  Muratlı Barajı‘nın suları altında kalan çay fabrikası bacası ile cami minaresini gördükten sonra yemek molası vermek için Borçka merkeze geliyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra Borçka’dan ayrılıyoruz ve geldiğimiz yolu takip ederek Rize’ye dönüş yapıyoruz.

 

Borçka Karagöl

Artvin ilinin Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, Karadeniz’in cenneti andıran güzelliklerinde birisi.Dünyanın en güzel göllerinden birisi olan Borçka Karagöl, Klaskur Yaylasının yakınlarında yaşanan bir toprak kayması sonucu oluşmuştur.2002 Yılında Bakanlar Kurulu bölgeyi tabiat parkı olarak ilan etmiştir.Borçka Karagöl Tabiat parkı 368 hektar alana sahiptir.Göl ve çevresi 5 hektarlık bir alandır.

 

Doğa tutkunları için ülkemizin en güzel ve hatta dünyanın en güzel gölleri arasında yer alan bu gölü kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.Gölün üzerinde yer alan platforma çıkıp muhteşem bir doğa manzarası içerisinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

 

Borçka Karagöl Yapılacak Aktiviteler

  • Burada konaklama yapabilirsiniz.Tabiat parkında bulunan alanda çadır kiralayabilir ve kamp yapabilirsiniz.
  • Sandal kiralayabilir ve gölün üzerinde harika manzaranın eşliğinde gezintiye çıkabilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.
  • Yanınızda fotoğraf makinenizi getirmeyi unutmayın! Burada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Borçka Karagöl Nerede ?

Göl, Artvin iline bağlı Borçka ilçesinde yer almaktadır. Bölge tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.İlçe merkezine 26 km ve Artvin merkezine 60 km uzaklıktadır. Hopa’ya ise 63 km uzaklıktadır.

Ulaşım konusunda oldukça rahat olan tabiat parkı için aracınızla gelirken asfalt yollardan geçiyorsunuz.Yolun son 5-6 km’lik kısım ise taş döşenmiş.

 

Baraj altındaki camide ezan okunuyor

Artvin’de görev yaptığı camisi baraj suları altında kalan köyün imamı bindiği kayıkla suları aşıp minareye tırmanıyor ve vakit namazlarının ezanını okuyor.

 

Atvin‘in Borçka ilçesine bağlı KarşıköyMuratlı Barajı‘nın suları altında kaldı. Baraj göleti içinde kalan çay fabrikası bacası ile cami minaresi, ilginç görüntü oluşturuyor. Köyün imamı ezan okumak için namaz vakitlerinde salla minareye giderek ezan okuyor. Suların içindeki minareden gelen ezan sesi ise görenleri hayrete düşürüyor. 

 Baraj göleti içinde kalan çay fabrikası bacası ve cami minaresi ise suda ilginç görüntü oluşturuyor. Daha ilginci ise, minareden ezan okunuyor olması. Minareyi garip bırakmak istemeyen Karşıköy Merkez Camii imamı ve köylüler, Borçka ilçe merkezli merkezi ezan sistemini buraya da bağlattı. Elektrik kablolarını suyun içinden geçirerek minareye bağlatan imam, elektrik olmadığı zaman da kayıkla minareye giderek ezanı buradan okuyor. Köylüler, cami imamının bu davranışını takdirle karşılarken, barajı ziyaret gelenler, sular içerisindeki minareden ezan sesini duyduklarında çok şaşırıyor. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir