Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Ayder yaylası

ayder-1
palovit şelalesi
Zilkale
Çinçiva köprüsü
ziplineee
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi ve dünyac

previous arrow
next arrow
ayder-1
palovit şelalesi
Zilkale
Çinçiva köprüsü
ziplineee
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Fırtına Vadisi ve dünyac
previous arrow
next arrow

PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişAyder yaylası Palovit şelalesi Zilkale Çinçiva Fırtına vadisi Zipline     
Günübirlik
200

Ayder yaylası

Palovit şelalesi

Zilkale

Çinçiva

Fırtına vadisi

Zipline 

 

 

Rize belediyesi binasının hemen arka tarafında kütüphanenin önünde bulunan Turolog Turizm seyahat acentemizin bulunduğu yerde siz değerli misafirlerimizi karşıladıktan sonra Ayder yaylası turumuz için hareket ediyoruz.

Karadeniz sahil şeridi üzerinde bulunan Çayeli, Pazar,  Ardeşen ilçelerinden  misafirlerimizi aldıktan sonra  karşımıza Kaçkar Dağlarını aldığımız muhteşem manzara ile Fırtına Vadisine giriyoruz. Vadinin muhteşem doğal ambiansı eşliğinde ilerlerken etrafımızda bulunan, birbirinden uzak Rize mimarisi ile süslenmiş evleri görünce çok etkileneceksiniz.

Fırtına Vadisi üzerinde turumuzun ilk mola noktası olan Timisvat Köprüsü (Osmanlı Köprüsü) ‘nde duruyoruz. 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılan Timisvat Köprüsünün zemini taş döşemeli, korkulukları ve gövdesinde kesme düz taştan yapılmıştır. Köprünün ihtişamında fotoğraf çektirebilir ayrıca kalp rahatsızlığınız yoksa zipline (Tel üzerinde uçmak) aktivitesine de katılabilirsiniz. ”Kaz uçarda Laz uçmaz mı?” 

Vadi boyunca devam ederek Rize’nin en az nüfuslu, bir o kadarda bozulmamış yapısıyla otantik Çamlıhemşin ilçesine çok kısa uğradıktan sonra yolun sağından Çat Vadisine giriyoruz. Aracımızla dere boyu muhteşem manzara eşiliğinde yavaş yavaş ilerlerken karşımıza bir çok televizyon dizi ve sinemalarının çekildiği Şenyuva (Çinçiva)  Köyü çıkıyor.
 

 

Çinçiva kahvesinde Şenyuva Köprüsü manzarası ile enfes organik çayın tadına bakarken, günün en güzel karelerini fotoğraflayarak bu anı ölümsüzleştiriyoruz. Yaklaşık 30 dakika olarak ayırdığımız Şenyuvadan ayrılarak devam ediyor ve Zilkale’ye geliyoruz. Tabi Zilkale’ye gelmeden Kaleyi ilk gördüğümüz noktadan aracımızı durduruyor ve fotoğrafını çekiyoruz.

Zilkale denizden yaklaşık 750 metre yüksekliktedir. Vadinin beline kurulduğundan aşağıdan akan fırtına deresinden yüksekliğide tam 100 metredir. 14. yüzyılda Rumların Kommenos Krallığı döneminde yapılan Zilkale üzerine çıktığınızda kendinizi adeta bir kartal yuvasında hissedeceksiniz.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede Türkiyenin en görkemli Kalesi Zilkale seçilmiştir. Zilkale’yi yılda yaklaşık 400 bin kişi ziyaret etmektedir. Zilkale’den ayrılıyoruz yolumuza devam ederken bu sefer ki durağımız Palovit Şelalesi…

 
 
 
Karadeniz’in en yüksel debili şelalelerinden olan Palovit Şelalesi 15 metre yüksekten akmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde, etrafı tamamıyla gür ormanlarla kaplı olan şelaleyi karşısında bulunan platformdan izleyebiliyor dileyen misafirlerimiz köpük köpük akan çağlayanın altında oluşan gölün kenarına inebilirler.

Palovit Şelalesinde yaklaşık 30 dakika kaldıktan sonra geri dönüyor tekrar Çamlıhemşin ilçesine geliyoruz.

Buradan Hala deresi boyunca Ayder yaylası yoluna giriyoruz. 30 dakikalık mis kokulu cennet yeşili ladin ormanları arasında derenin gür sesi altında yaptığımız yolculuktan sonra bütün ihtişamıyla  karşımızda dünyanın en güzel yerlerinden olan Ayder Yaylası çıkıyor. Ayder yaylasında bizleri tulum ile oynanan horon halkaları karşılıyor. 

Denizden 1220 metre yükseklikle bulunan  Ayder Yaylası içerisinden geçen Kavrun deresi, etrafını kaplayan çam ormanları ile bölgenin oksijen deposu durumunda… Gelin tülü Şelalesi, Kalegon ve yürüyüş parkurunda şehrin stresini ve negatif elektriğini toprağa veriyoruz….

Saat 18 sularında Ayder Turumuzu sonlandırıyoruz ve geldiğimiz yol güzergahından Rize’ye dönüyoruz.  Bir sonraki Turolog turizm organizasyonunda buluşmak ümidiyle.
 
Ayder Yaylası
 
Ülkemizde yayla denilince akla ilk gelen, Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânı olan Ayder Yaylası’dır. Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken beldelerimizden biri olan Ayder, Çamlıhemşin İlçe merkezine 19 kilometre uzaklıktadır.
 
Yol boyunca Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri sizleri karşılayacak ve eşlik edecektir.  Her zaman yeşil kalan ladin ve çam ağaçlarının, sarıdan kırmızıya dönüşen gürgen, kestane, kayın ve köknar ormanlarının sınırında olan bir vadiye konumlanan bu yayla her mevsim farklı bir güzelliğe bürünmektedir.
 
Her bütçeye hitap eden konaklama tesislerinin bulunduğu yerleşim1220 metre yüksekliğe kurulmuştur. Oksijen deposu olan bu küçük ve şirin yaylanın içinden coşkulu bir şekilde Kavron Deresi akmaktadır. Ayder’in hemen dışında tüm ihtişamıyla Gelintülü Şelalesi nazlı nazlı süzülmektedir. Ayder Yaylası hem diğer yaylalara hem de Kaçkar Dağları’na gezi yapmak isteyenler için bir kapı vazifesi görür. Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle dört mevsim hizmet veren yaylada bir de kaplıca bulunmaktadır.
 
Bugün Rize’nin en popüler merkezi durumunda olan Ayder, Kaçkar Dağları’na kuzey yönünden yapılan tırmanışların başlangıç noktasıdır. Yaylada, bungalovdan tipik yayla evi konseptine, aile pansiyonundan otele pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Her Türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla, tatil kasabası görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanında kaplıcası da ünlüdür. Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır. Ayder Balı da yaylada tadına bakılması gereken lezzetlerdendir. Görenleri kendine hayran bırakan bu yayla, efsunlu güzellikleriyle bütün dünyayı beklemeye devam etmektedir.

 

Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Palovit, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor ancak. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yol önce tarihi Çinçiva (Şenyuva) taş kemer köprüsüne, ardından da Zilkale’ye ulaşıyor.

Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi kaleden sonra, parke taş döşeli güzergâh bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik yol, sizi Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Son derece bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, güçlü yatağına karşın büyük bir gölet oluşturamıyor. Palovit Deresi’nin önlenemez suları, şelale yaptıktan sonra cadı kazanları yaratarak akıyor. Meşederesi’yle birleşerek daha da güçlenen kar suları, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor. Palovit Şelalesi yolunda bir kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.
 
 
Zilkale

Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. Kale 1. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kuruludur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m, dere yatağından yaklaşık 100 m. yüksekliktedir.

Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. Duvarlar üzerinde doğu (vadi, manzara) yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunmaktadır. Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiştir.

Zil Kale, kentteki diğer, Varoş Kale, Ciha Kale ve Kız Kaleleri gibi hem yörenin, hem de Bayburt’a ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyordu. Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra kalenin kullanılmaya devam ettiği biliniyor. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

 

Şenyuva Köprüsü

Karadeniz bölgesinin coğrafyasına ve iklim şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprüler genelde tek gözlü olarak tasarlanırlar. Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü’nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, bu tarz kemer köprülere güzel bir örnektir.

40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Şenyuva köylülerine göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuştur. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede yer alan köprünün girişindeki tabelada, yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor. 

Kemeri orta noktasında sivrileşen bir formda inşa edilen köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir. Şenyuva Köprüsü’nden karşıya geçerek izleyeceğiniz toprak yol sizi Bilginler ve Yoğurtlu mahalleleri üzerinden Ülkü Köyü’ndeki Mollaveyis Köprüsü’ne götürecektir. Yol boyunca yöreye özgü konakların yanı sıra Çat Vadisi’nin doğal güzelliklerini de izleme fırsatı bulacaksınız.

<iframe src=”https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m34!1m12!1m3!1d192508.93349518217!2d40.66862585343106!3d41.070039979669204!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!4m19!3e0!4m5!1s0x40667b15abe2322d%3A0x79cefd4e7d9fac72!2sPiri%C3%A7elebi+Mahallesi%2C+Turolog+turizm%2C+Cumhuriyet+Caddesi%2C+Rize+Merkez%2FRize!3m2!1d41.0263407!2d40.515968099999995!4m5!1s0x406616bf858eb0d3%3A0x4926c49ddc6ae601!2zWmlsIEthbGUsIMOHYW1sxLFoZW3Fn2luIE1lcmtleiBTTywgNTM3OTAgxZ5lbmvDtnkgS8O2ecO8L8OHYW1sxLFoZW3Fn2luL1JpemU!3m2!1d40.9592099!2d40.963105299999995!4m5!1s0x406619814148c5e3%3A0x8d48cfcac5b73bf8!2zQXlkZXIgWWF5bGFzxLEsIMOHYW1sxLFoZW3Fn2luL1JpemU!3m2!1d40.9536106!2d41.101459!5e0!3m2!1str!2str!4v1553464024540″ width=”600″ height=”450″ frameborder=”0″ style=”border:0″ allowfullscreen></iframe>

 

+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir