Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pokut yaylası Sal yaylası

vvvv
pok
nhn
ghn
20170521_092601
2_11022
jkmk
sssaaaaaaa
WhatsApp Image 2019-03-19 at 18.30.42

previous arrow
next arrow
vvvv
pok
nhn
ghn
20170521_092601
2_11022
jkmk
sssaaaaaaa
WhatsApp Image 2019-03-19 at 18.30.42
previous arrow
next arrow
Shadow

PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişPokut yaylası Sal yaylası Çinçiva Ortan köprüsü Fırtına vadisi Zipline
Günübirlik
200

Pokut yaylası

Sal yaylası

Çinçiva

Ortan köprüsü

Fırtına vadisi

Zipline

Sabah 09:00’da Rize merkezde Turolog Turizm Acentemiz önünden Pokut Sal Yaylası turu için hareket ediyoruz. Karadeniz sahil yolu boyunca Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerinden misafirleri aldıktan sonra Fırtına Vadisine  giriyoruz ve ilk olarak Timisvat’da Zipline molası veriyoruz. Fırtına Deresi boyunca yapacağımız gezi sonrası Ortan köprüsüne varıyoruz. Ortan köprüsünde 25 dakika vereceğimiz molada vadiyi fotoğraflama fırsatı buluyoruz.

 

Koboş köprüsünden hareket edip  tırmanışa geçiyoruz ve Pokut Yaylasına ulaşıyoruz. Pokut yaylasında doğa yürüyüşleri ile otantik yayla evlerini gezdikten sonra yürüyerek SAL Yaylasına hareket ediyoruz. Cennet yeşili doğasıyla bakir SAL yaylası kollarını açmış misafirlere hoş geldin dercesine bizleri karşılıyor ve yaylada tulum eşliğinde türküler söyleyip horon oynuyoruz. Saat 16:00’de Sal yaylası gezimizi sonlandırarak Çinçiva köprüsüne doğru harekete geçiyoruz. Çinçiva köprüsünde vermiş olduğumuz fotoğraf molasından sonra Rize’ye doğru  hareket ediyoruz ve turumuzu sonlarıyoruz.   

 

Pokut Yaylası 

Çamlıhemşin’e 24 km mesafedeki Pokut, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadi arasında bulunan Sal-Hazindağ yayla dizisinin ilkidir. Doğa yürüyüşü yapmak, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için ideal bir ortama sahip olan yayla, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanısıra özgün mimarisiyle de dikkat çeker. Sisli manzaraları ve otantik ahşap evleri Pokut’a masalsı ve otantik manzaralar sunar.  

Yaylada pansiyon olarak hizmet veren yayla evlerinde konaklama imkânı bulunmaktadır. 15 dakika uzaklıktaki Sal Yaylası’na buradan geçilebilir. Bu yayla özellikle Ağustos ayında gelen yaylacılarla Ekim ayına kadar hareketliliğini korumaktadır. Pokut’a ulaşım için Samistal-Kavron-Maçkun Boğazı güzergâhı kullanılırsa doğal yaşlı ormanlar ve kaynak sularıyla bezeli gizemli bir parkur tercih edilmiş olur.

 

Sal Yaylası 

Çamlıhemşin İlçesine 23 km uzaklıkta bulunan 2002 m. rakımlı Sal, geleneksel ahşap evleri, otantik yapısı ve manzarasıyla görülmesi gereken yaylalardandır. Pokut Yaylası’na 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Çamlıhemşin’in Çinçiva Köyü halkı tarafında kullanılan yayla, Temmuz ayından itibaren yaylacılarla dolar. Açık havalarda yayladan Kafkas Dağları’nı ve Karadeniz’i izlemek mümkündür. Konaklamak için yayla evleri kullanılabilir veya kamp bölgelerinde kamp yapılabilir.

 

Şenyuva Köprüsü

Karadeniz bölgesinin coğrafyasına ve iklim şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprüler genelde tek gözlü olarak tasarlanırlar. Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü’nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, bu tarz kemer köprülere güzel bir örnektir.

40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Şenyuva köylülerine göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuştur. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede yer alan köprünün girişindeki tabelada, yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor. 

Kemeri orta noktasında sivrileşen bir formda inşa edilen köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir. Şenyuva Köprüsü’nden karşıya geçerek izleyeceğiniz toprak yol sizi Bilginler ve Yoğurtlu mahalleleri üzerinden Ülkü Köyü’ndeki Mollaveyis Köprüsü’ne götürecektir. Yol boyunca yöreye özgü konakların yanı sıra Çat Vadisi’nin doğal güzelliklerini de izleme fırsatı bulacaksınız.

 

Ortan Köprüsü

Taş döşeli kemeriyle dikkati çeken yapı, Çamlıhemşin ilçesine 5 kilometre uzaklıkta Çat Deresi üzerinde yükselir. 

Ortanköy-Armanlı mahallelerini ve Hemşin-Üsküt Geçidi-Çamlıhemşin güzergâhını birleştirir. Banisi, sanatçısı ve yapım yılı net olarak bilinmeyen köprü yuvarlak kemerlidir. Doğu ayak toprak zemine, batı ayak doğal kayaya oturmaktadır. Kemer bölümü kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür. 

Korkulukları ve yan duvarları 1989 yılında çimento ile derzlenen yapı özgün formundan çok şey kaybetmiştir. Yaklaşık 51 metre uzunluğa, 16 metre yüksekliğe ve 2,9 metre genişliğe sahip olan Ortanköy Köprüsü, Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir.

 

+90 xxx xx xx
  1. Mükerrem küçüksarı dedi ki:

    Çok iyi insanlar , eğlenceliler çok memnun kaldık ,teşekkürler ☺️

  2. Figen dedi ki:

    Bu muazzam görüntüyle iç içe olmak çok güzeldi, anlayışlı rehberimiz ile mükemmel bir gezi oldu. Herkese tavsiye ediyoruzzzzzzz💃

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir