Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Huser yaylası Avusor yaylası

previous arrow
next arrow

previous arrownext arrow

Slider
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişHuser yaylası Avusor yaylası Buzul gölü Ayder yaylası Tar deresi Bulut şelalesi Zipline
Günübirlik
80

Huser yaylası

Avusor yaylası

Buzul gölü

Ayder yaylası

Tar deresi

Bulut şelalesi

Zipline

Saat 09:00’da Rize Belediyesi arkasında bulunan Turolog Turizm acentemiz önünden Huser Yaylası ve Avusor Yaylası Turu için hareket ediyoruz. Sahil ilçelerimiz Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerinden turumuza katılacak misafirlerimizi aldıktan sonra fırtına vadisine giriyoruz.

Fırtına Vadisi üzerinden Ihlamur, kestane ve gürgen araçları arasından süzülerek ilk mola yerimiz olan Osmanlı Yapımı tarihi taşkemer köprüsü olan Timisvat (Osmanlı) köprüsüne varıyoruz. Köprüsü üzerinde dileyen misafirlerimiz yaşadıkları anılarını ölümsüzleştirecekleri fotoğrafları  çekecek,  dileyen misafirlerimizde adrenalinin doruğa çıktığı zipline (İp aktivitesi) biniyorlar.  Mola süremiz 30 Dk

 

Yolumuza fırtına vadisi boyunca devam ediyoruz ve ülkemizin en şirin otantik ilçelerinden Çamlıhemşinin’e geliyoruz. Çamlıhemşin işçesinden sol tarafa doğru dönerek Hala Vadisini Ladin ağaçları arasında devam ediyoruz ve Tar deresi giriş kısmında aracımızı park edip Bulut şelalesine doğru yürüyüşe geçiyoruz. Yaklaşık olarak 40 dakika yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra muhteşem doğasıyla Bulut şelalesi bizi şakırdayan sesiyle karşılıyor. 30 dakika mola verdikten sonra tekrardan geri dönüş yaparak aracımıza geliyoruz ve  Ülkemizin en güzel turizm destinasyonlarından biri olan muhteşem güzelliğiyle Ayder Yaylasından geçerek avusor yaylasına doğru yola çıkıyoruz.

 

Mis kokulu cennet yeşili çam ormanları arasında 10 kilometre 1 saatlik bir yolculuktan sonrasında Avusor Yaylası na varıyoruz.  Avusor Yaylası, Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor.

Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor. Dileyen misafirlerimiz yaylada bulunan dağ evinden öğle yemekleri alabilirler ( Dileyen misafirlerimiz 1 saat 30  dakikalık yürüyüş yaparak buzul gölüne yürüyüş yapabilirler).  Avusor yaylasındaki süremizin dolumundan sonra buradan ayrılarak bulutların ülkesi Huser Yaylasına Hareket ediyoruz.

8-9 km muhteşem manzaralar ile yolculuğumuz sonrasında Huser Yaylasına ulaşıyoruz.  Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır.

Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir. 

 

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Akşam havanın açık olması durumudan güneşin batımını izleyeceğimiz seyir tepesine çıkıyoruz. Günün sonunda turumuzu tamamlayıp huzurlu bir şekilde evimize dönüyoruz

 

Huser yaylası

Çamlıhemşin ilçesi sınırlarındadır. Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir.

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder’den günübirlik gezi için mükemmel bir rotadır.

 

Yaylada yer alan tesisler, gelen misafirlere elinden geldiğince güzel hizmet vermeye çalışmaktadır. 2007 yılında yapılan araç yolu sayesinde son yıllarda ciddi hareketlilik gözlenmektedir. Özellikle birçok turist Ayder Yaylası’ndan günü birlik yürüyüşle Huser’e çıkarak muhteşem manzarayı seyretmektedir. Pansiyon vb. tesis çalışmaları devam etmektedir.

Ayder’den Bukla otelin arkasından yaya yolu ile 2-3 saate çıkılabilmektedir. Belirgin bir patika yolu yaklaşık 3 km. mesafedir. Yayla sakinleri ve turlar tarafından sıkça kullanılan bu patika yolun birçok yerinde yönlendirici işaretler bulunmaktadır. Araba ile ulaşım için Avusor Yaylası yoluna girilir, 2 km. sonra sola dönülür. Son derece güzel manzaranın eşliğinde yaklaşık 20-30 dk. araç yolu ile yaylaya ulaşmak mümkündür.
 
 
Avusor Yaylası
 
Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor. Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor.
 
Avusor Yaylası, hane sayısı olarak 70-80 tane taş evden oluşuyor. Yüksek dağlarla çevrili olduğundan çığ tehlikesi altında. Bu yüzden evler taş ile inşaa edilmiş. Bölge halkını genel olarak Laz’lar oluşturuyor. Yayla nehir kenarına kurduğu trafo ile kendi elektiriğini kendisi üretiyor. Bu yüzden ara sıra elektrik kesintisi yaşanabiliyor. Yaylada telefon hatları neredeyse hiç çekmiyor. Yüksek tepelere çıkarak telefon görüşmesi yapmak mümkün. Yaylanın rakımı 2400 metre.
 
 Avusor yaylası, Kemerli Kaçkar dağının alt yerleşkesi olup, adını verdiği Avusor Gölü’yle ünlüdür. 2900 metrelerde bulunan Avusor Gölü’ne yayladan bir patika takip edilerek yaklaşık 1 saatte ulaşılabilir. Göle ulaşıldığında ise insanın karşısına büyüleyici ihtişamı ile bir buzul gölü ve 3561 rakıma sahip Kemerli Kaçkar Dağları çıkar.
 
Bulut Şelalesi

Türkiye’nin en yüksek şelalesi unvanını taşıyan Bulut’a, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 11, Ayder Yaylası’na ise 7 kilometre mesafede bulunan Kaplıca köyü Tolikço Mahallesi’nden 2 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor. Yaklaşık 250 metrelik bir yükseklikten dört kademede düşen şelalenin tamamını görmek neredeyse imkânsızdır. Sisin olmadığı günlerde bile şelalenin tepesi bulutlarla yarışıyor. Bulut Şelalesi’nin döküldüğü Tar Deresi’nin maceralı yolculuğu Kaçkar Dağları’nın yamaçlarından başlıyor. 

Kaçkar dağ silsilesinin en önemli doruklarından biri olan Altıparmak (3492 m) zirvesinden eriyerek gelen kar suları, farklı dereciklerle birleşerek Tar Deresi’ni meydana getiriyor. Yüksek bölümlerde Derebaşı, Kaçkar ve Tolikçot adlarını alan Tar Deresi, yarenlik ettiği Hala Deresi’ne çabuk kavuşabilmek için hızla yol alıyor. Yukarı ve Aşağı Kaçkar yaylaları ile Lodiçur Yaylası’nı geçen dere çam, meşe, ıhlamur, kestane, gürgen ve çınar ağaçlarının egemenliğindeki orman örtüsüyle kaplı bir vadinin içine giriyor.
 
İrili ufaklı birçok dereciği bünyesine katan Tar Deresi’nin önemli kollarından biri, 2451 metrelik Seyran Tepe’den gelen Bulut Şelalesi’dir. Suyu metrelerce yükseklikteki uçurumdan aşağıya büyük bir gürültüyle düşüyor. 
 
Kestane balı satıcılarının tezgâh kurduğu Tolikçot ayrımından başlayan 1800 metrelik güzergâh; bilgilendirme levhaları, dinlenme mekânları, kamp alanı, yürüyüş platformu, şelale göleti ve asma köprüsüyle gezginlerin hizmetine sunulmuştur. Tropik bir ormanda yolculuk ediyormuş duygusu yaratan bu kısa parkur şelaleye ulaşımı kolaylaştırıyor. Burada suyun insana huzur veren sesini dinleyip, göletin üzerinde yüzen nilüferleri seyrederek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
 

+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir