Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Huser yaylası & Avusor yaylası

previous arrow
next arrow

previous arrownext arrow

Slider
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişHuser yaylası Avusor yaylası Ayder yaylası Zipline
Günübirlik
100

Huser yaylası

Avusor yaylası

Ayder yaylası

Zipline

Saat 10:00’da Rize’de Garanti bankası önünden Huser Yaylası ve Avusor Yaylası Turu için hareket ediyoruz. Sahil ilçelerimiz Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerinden turumuza katılacak misafirlerimizi aldıktan sonra fırtına vadisine giriyoruz.

Fırtına Vadisi üzerinden Ihlamur, kestane ve gürgen araçları arasından süzülerek ilk mola yerimiz olan Osmanlı Yapımı tarihi taşkemer köprüsü olan Timisvat (Osmanlı) köprüsüne varıyoruz. Köprüsü üzerinde dileyen misafirlerimiz yaşadıkları anılarını ölümsüzleştirecekleri fotoğrafları  çekecek,  dileyen misafirlerimizde adrenalinin doruğa çıktığı zipline (İp aktivitesi) biniyorlar.  Mola süremiz 30 Dk

 

Yolumuza fırtına vadisi boyunca devam ediyoruz ve ülkemizin en şirin otantik ilçelerinden Çamlıhemşinin’e geliyoruz. Çamlıhemşin ilçesinden devam ederek Ülkemizin en güzel turizm destinasyonlarından biri olan muhteşem güzelliğiyle Ayder Yaylasında yaklaşık olarak 30-60 dakka mola veriyoruz ve tekrar yola çıkarak Avusor yaylasına doğru yola çıkıyoruz.

 

Mis kokulu cennet yeşili çam ormanları arasında 10 kilometre 1 saatlik bir yolculuktan sonrasında Avusor Yaylası na varıyoruz.  Avusor Yaylası, Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor.

Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor. Dileyen misafirlerimiz yaylada bulunan dağ evinden öğle yemekleri alabilirler ( Dileyen misafirlerimiz 1 saat 30  dakikalık yürüyüş yaparak buzul gölüne yürüyüş yapabilirler).  Avusor yaylasındaki süremizin dolumundan sonra buradan ayrılarak bulutların ülkesi Huser Yaylasına Hareket ediyoruz.

8-9 km muhteşem manzaralar ile yolculuğumuz sonrasında Huser Yaylasına ulaşıyoruz.  Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır.

Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir. 

 

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Akşam havanın açık olması durumudan güneşin batımını izleyeceğimiz seyir tepesine çıkıyoruz. Günün sonunda turumuzu tamamlayıp huzurlu bir şekilde evimize dönüyoruz

 

Huser yaylası

Çamlıhemşin ilçesi sınırlarındadır. Huser Yaylası, Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânı sunmaktadır. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde ziyaretçilerin en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele bir de hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahiptir. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları’na kadar kesintisiz bir manzaraya sahiptir.

Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi, karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder’den günübirlik gezi için mükemmel bir rotadır.

 

Yaylada yer alan tesisler, gelen misafirlere elinden geldiğince güzel hizmet vermeye çalışmaktadır. 2007 yılında yapılan araç yolu sayesinde son yıllarda ciddi hareketlilik gözlenmektedir. Özellikle birçok turist Ayder Yaylası’ndan günü birlik yürüyüşle Huser’e çıkarak muhteşem manzarayı seyretmektedir. Pansiyon vb. tesis çalışmaları devam etmektedir.

Ayder’den Bukla otelin arkasından yaya yolu ile 2-3 saate çıkılabilmektedir. Belirgin bir patika yolu yaklaşık 3 km. mesafedir. Yayla sakinleri ve turlar tarafından sıkça kullanılan bu patika yolun birçok yerinde yönlendirici işaretler bulunmaktadır. Araba ile ulaşım için Avusor Yaylası yoluna girilir, 2 km. sonra sola dönülür. Son derece güzel manzaranın eşliğinde yaklaşık 20-30 dk. araç yolu ile yaylaya ulaşmak mümkündür.
 
 
Avusor Yaylası
 
Rize Çamlıhemşin’de yer alan, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi. Dere kenarındaki virajlı yollardan kıvrıla kıvrıla çıkarken içinizi bir huzur kaplamaya başlıyor. Yaylaya çıkıp Kaçkarlar’ı karşınıza aldığınızda ise bu huzur katlanarak artıyor.
 
Avusor Yaylası, hane sayısı olarak 70-80 tane taş evden oluşuyor. Yüksek dağlarla çevrili olduğundan çığ tehlikesi altında. Bu yüzden evler taş ile inşaa edilmiş. Bölge halkını genel olarak Laz’lar oluşturuyor. Yayla nehir kenarına kurduğu trafo ile kendi elektiriğini kendisi üretiyor. Bu yüzden ara sıra elektrik kesintisi yaşanabiliyor. Yaylada telefon hatları neredeyse hiç çekmiyor. Yüksek tepelere çıkarak telefon görüşmesi yapmak mümkün. Yaylanın rakımı 2400 metre.
 
 Avusor yaylası, Kemerli Kaçkar dağının alt yerleşkesi olup, adını verdiği Avusor Gölü’yle ünlüdür. 2900 metrelerde bulunan Avusor Gölü’ne yayladan bir patika takip edilerek yaklaşık 1 saatte ulaşılabilir. Göle ulaşıldığında ise insanın karşısına büyüleyici ihtişamı ile bir buzul gölü ve 3561 rakıma sahip Kemerli Kaçkar Dağları çıkar.
 
 

+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir