Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Gito yaylası Badara yaylası

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişGito yaylası Badara yaylası Şimşir ormanı Zilkale Çinçiva Ortan köprüsü Zipline    
Günübirlik
100

Gito yaylası

Badara yaylası

Şimşir ormanı

Zilkale

Çinçiva

Ortan köprüsü

Zipline

 

 

Sabah 09:00’da Rize merkezde Turolog Turizm Acentemiz önünden Gito ve Badara Yaylası turu için hareket ediyoruz. Karadeniz sahil yolu boyunca Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerinden misafirleri aldıktan sonra Fırtına Vadisine giriyoruz ve ilk olarak Timisvat’da Zipline molası veriyoruz. Fırtına Deresi boyunca yapacağımız gezi sonrası Çat vadisi istikametinde Ortan köprüsüne varıyoruz. Ortan köprüsünde 25 dakika vereceğimiz molada vadiyi fotoğraflama fırsatı buluyoruz.

Çat vadisi üzerinde cennet yeşili, mis kokulu çam ormanlar arasında derenin şırıl şırıl sesiyle birlikte yolculuğumuz devam ederken Karadenizde dizi ve sinema filmlerinin çekildiği Şenyuva (Çinçiva) Köyüne varıyoruz. Eski adı Çinçiva olan tek kemerli Çinçiva köprüsünün muhteşem görünümü ile burada 20 dakika fotoğraf molası veriyoruz. Köy içerisinde bizleri bekleyen aracımıza binerek yolumuza devam ediyoruz ve zilkaleye ulaşıyoruz zilkale’de yarım saat mola verdikten sonra  şimşir ormanına geliyoruz. Şimşir ormanı gezimizi tamamladıktan sonra Gito yaylasına doğru yola çıkıyoruz ve salıncaklarıyla büyülü olan Gito yaylasına varıyoruz ve 1-1 buçuk saat yayla da mola veriyoruz. Gito yaylasında tulum eşliğinde türkü söyleyerek hep beraber horon oynuyoruz. Gito yaylasından hareket edip Badara yaylasına geçiyoruz ve bir saat yaylada mola verdikten sonra Rize’ye geri dönmek üzere yola çıkıyoruz.

 

Gito Yaylası

Gito Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Bu yaylaya Fırtına Vadisi’nden güney yönüne doğru manzaralı bir orman yolundan ulaşılır. Manzaralı ve hakim konumlu bir yayladır. Oraya vardığınızda kendinizi bulutların üzerinde kaybedebileceğiniz eşsiz doğasıyla bilinen bir yayladır. Bu yayla turizme yeni kazandırılmış noktalardan biri olup, ziyaretçilere her adımda en can alıcı manzaralarını sunar. Bulutların evidir adeta. Buradaki sisler öyle yoğun olur ki gökyüzünden yeryüzüne bulutlar indi zannedersiniz. Ayaklarınızın altında beyaz bir örtü olan Gito Yaylası, bu manzarasıyla yeşili de maviyi de bir başka gösterir. Muhteşem bir doğanın şehre hakimiyetini görmek sizi fantastik bir dünyaya taşıyacaktır.

 

Badara Yaylası

Badara Yaylası ismini, Rize’nin Hemşin İlçesi Bahar Mahallesi, eski adıyla Badara Köyünden almıştır. Bu yayla, Badara Köylülerince yaklaşık 20 hane olarak uzun yıllar önce ( kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir) kurulmuş olup 1980 yıllarına kadar mezra olarak kullanmışlardır.

 

 
 
Zilkale

 

Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. Kale 1. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kuruludur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m, dere yatağından yaklaşık 100 m. yüksekliktedir.

Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. Duvarlar üzerinde doğu (vadi, manzara) yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunmaktadır. Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiştir.

Zil Kale, kentteki diğer, Varoş Kale, Ciha Kale ve Kız Kaleleri gibi hem yörenin, hem de Bayburt’a ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyordu. Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra kalenin kullanılmaya devam ettiği biliniyor. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

 

Şenyuva Köprüsü

Karadeniz bölgesinin coğrafyasına ve iklim şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprüler genelde tek gözlü olarak tasarlanırlar. Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü’nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, bu tarz kemer köprülere güzel bir örnektir.

40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Şenyuva köylülerine göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuştur. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede yer alan köprünün girişindeki tabelada, yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor. 

Kemeri orta noktasında sivrileşen bir formda inşa edilen köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir. Şenyuva Köprüsü’nden karşıya geçerek izleyeceğiniz toprak yol sizi Bilginler ve Yoğurtlu mahalleleri üzerinden Ülkü Köyü’ndeki Mollaveyis Köprüsü’ne götürecektir. Yol boyunca yöreye özgü konakların yanı sıra Çat Vadisi’nin doğal güzelliklerini de izleme fırsatı bulacaksınız.

 
Ortan Köprüsü

Taş döşeli kemeriyle dikkati çeken yapı, Çamlıhemşin ilçesine 5 kilometre uzaklıkta Çat Deresi üzerinde yükselir. 

Ortanköy-Armanlı mahallelerini ve Hemşin-Üsküt Geçidi-Çamlıhemşin güzergâhını birleştirir. Banisi, sanatçısı ve yapım yılı net olarak bilinmeyen köprü yuvarlak kemerlidir. Doğu ayak toprak zemine, batı ayak doğal kayaya oturmaktadır. Kemer bölümü kesme taş, duvarlar ve köprü yolu düzenli moloz taş örgülüdür. 

Korkulukları ve yan duvarları 1989 yılında çimento ile derzlenen yapı özgün formundan çok şey kaybetmiştir. Yaklaşık 51 metre uzunluğa, 16 metre yüksekliğe ve 2,9 metre genişliğe sahip olan Ortanköy Köprüsü, Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir.

 

Şimşir Ormanı

Kaçkarlardaki şimşir ormanı ağaçlarının çapları 8-32 cm’ye, boyları ise 8-10 metreye ulaştığı için bu ağaçlar Anıt ağaç özelliği taşıyan Dünyadaki tek Şimşir Ormanları Rize ilinde bulunmaktadır.Fotoğraflardan  görebileceğiniz gibi şimşir agaçlarını yosunlar kaplamış ve agaçlar yok olma teklikesiyle karşı karşıya.

Çapları 32 santim ve boyları 8 metreyi bulan şimşir ağaçları ile dünyada tek olarak kabul ediliyor. Türkiye’de ise Rize ve Kastamonu’da sadece birkaç şimşir ormanı bulunuyor.

Peki Kaçkar Dağları’ndaki Şimşir Ormanları Neden Kuruyor?

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonrasında Sibirya‘dan gelen ithal kömürde bulunan mantar hastalığının neden olduğu sanılan ağaçların kurumasını engellemek için başlatılan çalışma sürdürülüyor.

 

Kaçkarlarda, yaklaşık 5 bin hektar alanda yer alan Şimşir ormanlarında son yıllarda kuruma başlandığının gözlenmesi üzerine, Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’inci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kaçkar Dağları Milli Park Müdürlüğü ekipleri kurumanın nedenlerini bulabilmek için çalışma başlattı. Kurumanın nedenini bulabilmek için Çat Vadisi’nde oluşturulan Şimşir Gen Ormanı’nda kabuk ve toprak analizleri alındı, İtalya‘dan gelen uzmanlar bölgede inceleme yaptı. İlk bulgulara göre Şimşir ağaçlarına, Sibirya’dan gelen ithal kömürlerin nakliyatı sırasında çevreye bulaşan bir mantar hastalığının zarar verdiği belirlendi. 

Çalışmalar sonrasında 10 ile 12 metre boyunda, 20 ila 30 santimetre çapındaki şimşir ağaçlarına geliştirilen bir ilaç türü ile aşı yapıldı. Şimşir Gen Ormanında gözlem altına alınan şimşir ağaçlarında baharla birlikte kurumanın azaldığı gözlendi. Bölgeden yeniden alınan kabuk ve toprak analizleri tahlil için laboratuvarlara gönderildi. Yine bölgede sürdürülen gözlem çalışmaları kapsamında zararlı mantar türünü yok eden faydalı bir mantar türüne rastlandı. Araştırmalar sürerken geçici olarak kendi haline bırakılan şimşir ormanlarında doğanın kendisini yenileyebileceği ve kuruyan ağaçlarının yeniden yeşerebileceği de ifade edildi.

 

+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir