Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Elevit yaylası Trovit yaylası

elevittt
Elevit yaylası
Elevit yaylası
çat köprüsü
Çinçiva köprüsü
Koboş köprüsü
zipline

previous arrow
next arrow
elevittt
Elevit yaylası
Elevit yaylası
çat köprüsü
Çinçiva köprüsü
Koboş köprüsü
zipline
previous arrow
next arrow

PAYLAŞ
Hareket Noktaları
-
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Share this: GirişElevit yaylası Trovit yaylası Çat vadisi Çilanç köprü Şimşir ormanı Zilkale Koboş köprüsü Çinçiva Zipline
Günübirlik
200

Elevit yaylası

Trovit yaylası

Çat vadisi

Çilanç köprü

Şimşir ormanı

Zilkale

Koboş köprüsü

Çinçiva

Zipline

Sabah 09:00’da Rize merkezde Turolog Turizm Acentemiz önünden Elevit yaylası ve Trovit  turu için hareket ediyoruz. Karadeniz sahil yolu boyunca Çayeli, Pazar, Ardeşen, ilçelerinden misafirlerimizi aldıktan sonra Fırtına Vadisine  giriyoruz ve ilk olarak Timisvat’da Zipline molası veriyoruz. Fırtına Deresi boyunca yapacağımız gezi sonrası Koboş köprüsüne varıyoruz. Koboş köprüsünde 25 dakika vereceğimiz molada vadiyi fotoğraflama fırsatı buluyoruz.

 

Çat vadisi üzerinde cennet yeşili, mis kokulu çam ormanlar arasında derenin şırıl şırıl sesiyle birlikte yolculuğumuz devam ederken Karadenizde dizi ve sinema filmlerinin çekildiği Şenyuva (Çinçiva) Köyüne varıyoruz. Eski adı Çinçiva olan tek kemerli Çinçiva köprüsünün muhteşem görünümü ile burada 20 dakika fotoğraf molası veriyoruz. Köy içerisinde bizleri bekleyen aracımıza binerek yolumuza devam ediyoruz ve zilkaleye ulaşıyoruz zilkale’de yarım saat mola verdikten sonra şimşir ormanına geliyoruz. Şimşir ormanı gezimizi tamamladıktan sonra Elevit yaylasına doğru yolumuza çıkıyoruz ve iki dere çatımı arasında olan Elevit yaylası bizi çam ağaçlarının içinde eşsiz güzelliğiyle karşılıyor.

 

Yaylanın tafteni mahallesinde yürüyüşümüze başlıyoruz ve ser mahallesinden devam ederek meşhur köprünün olduğu yere geliyoruz. Dileyen misafirlerimiz dere içine girip serinleyebilir, dileyen misafirlerimiz köprüde fotoğraf çekimi yapabilirler. Yaklaşık olarak yaylada 1 buçuk saat mola verdikten sonra Trovit yaylasına çıkıyoruz yakşaşıl olarak bir saat gezimizi tamamladıktan sonra Çat çilanç köprüsüne doğru yola çıkıyoruz ve köprüye vardığımız zaman köprüde ve köprünün diğer tarafında bulunan yeşillik alanda gezerek turumuzu sonlandırıyoruz ve dönüş yoluna geçiyoruz.

 

Elevit Yaylası

Elevit Yaylası, Rize ilinin, Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır.Yayla daha çok gurbetçiler tarafından yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Yörede muhtarlığı bulunan tek yayla olan Elevit’in denizden yüksekliği 1800 metredir.

Eskiden beri muhtarlığı olduğu için resmi kayıtlarda Yayla Köyü olarak da geçer. Konaklama imkanı bulunan yaylanın geleneksel yayla evleri de ilgi çekicidir. Elevit yaylası horonları ile ünlü olması nedeniyle Ağustos aylarında yapılan şenlikleri ile de dikkat çeker. Başta yaban keçisi olmak üzere Karadeniz’e özgü diğer yabani hayvanlar da bulunur

Çat Köprüsü

Çamlıhemşin yerleşiminin Artvin ve Erzurum tarafındaki köylere ulaşımını sağlayan Çat Köprüsü eski ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. 

Kaçkar ve Verçenik Dağları’nın sarp geçitlerini bağlayan bu yorgun köprü, bir zamanlar hayvan ve kuru meyve ticareti güzergâhının önemli mihenk taşlarından birini oluşturmaktaydı. Çat ve Elevit derelerinin birleştiği noktada yer alan yapı, Çamlıhemşin’e 28 kilometre mesafede yükseliyor. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre yapım yılı 1901, sanatçısı ise Kirkor Usta’dır. 

Çat köyü sınırları içerisinde bulunan ve Çilanç adıyla da anılan köprü selden zarar gördüğü için birkaç kez onarım geçirmiştir. Girişinde basamaklar, ayaklarında ise nişler vardır. Yuvarlak kemeri düzenli kesme taşla zemini ise küçük boy dere taşıyla kaplıdır. Kenar kanatları düzensiz moloz taşıyla örgülüdür. Yaklaşık 57 metre uzunlukta, 15 metre yükseklikte ve 2,4 metre genişliktedir. Rize ilinin tescilli köprülerinden biridir.

Şimşir Ormanı

Kaçkarlardaki şimşir ormanı ağaçlarının çapları 8-32 cm’ye, boyları ise 8-10 metreye ulaştığı için bu ağaçlar Anıt ağaç özelliği taşıyan Dünyadaki tek Şimşir Ormanları Rize ilinde bulunmaktadır.Fotoğraflardan  görebileceğiniz gibi şimşir agaçlarını yosunlar kaplamış ve agaçlar yok olma teklikesiyle karşı karşıya.

Çapları 32 santim ve boyları 8 metreyi bulan şimşir ağaçları ile dünyada tek olarak kabul ediliyor. Türkiye’de ise Rize ve Kastamonu’da sadece birkaç şimşir ormanı bulunuyor.

Peki Kaçkar Dağları’ndaki Şimşir Ormanları Neden Kuruyor?

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonrasında Sibirya‘dan gelen ithal kömürde bulunan mantar hastalığının neden olduğu sanılan ağaçların kurumasını engellemek için başlatılan çalışma sürdürülüyor.

 

Kaçkarlarda, yaklaşık 5 bin hektar alanda yer alan Şimşir ormanlarında son yıllarda kuruma başlandığının gözlenmesi üzerine, Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’inci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kaçkar Dağları Milli Park Müdürlüğü ekipleri kurumanın nedenlerini bulabilmek için çalışma başlattı. Kurumanın nedenini bulabilmek için Çat Vadisi’nde oluşturulan Şimşir Gen Ormanı’nda kabuk ve toprak analizleri alındı, İtalya‘dan gelen uzmanlar bölgede inceleme yaptı. İlk bulgulara göre Şimşir ağaçlarına, Sibirya’dan gelen ithal kömürlerin nakliyatı sırasında çevreye bulaşan bir mantar hastalığının zarar verdiği belirlendi. 

Çalışmalar sonrasında 10 ile 12 metre boyunda, 20 ila 30 santimetre çapındaki şimşir ağaçlarına geliştirilen bir ilaç türü ile aşı yapıldı. Şimşir Gen Ormanında gözlem altına alınan şimşir ağaçlarında baharla birlikte kurumanın azaldığı gözlendi. Bölgeden yeniden alınan kabuk ve toprak analizleri tahlil için laboratuvarlara gönderildi. Yine bölgede sürdürülen gözlem çalışmaları kapsamında zararlı mantar türünü yok eden faydalı bir mantar türüne rastlandı. Araştırmalar sürerken geçici olarak kendi haline bırakılan şimşir ormanlarında doğanın kendisini yenileyebileceği ve kuruyan ağaçlarının yeniden yeşerebileceği de ifade edildi.

 

Zilkale

Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. Kale 1. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kuruludur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m, dere yatağından yaklaşık 100 m. yüksekliktedir.

Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. Duvarlar üzerinde doğu (vadi, manzara) yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunmaktadır. Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiştir.

Zil Kale, kentteki diğer, Varoş Kale, Ciha Kale ve Kız Kaleleri gibi hem yörenin, hem de Bayburt’a ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyordu. Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra kalenin kullanılmaya devam ettiği biliniyor. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

Şenyuva Köprüsü

Karadeniz bölgesinin coğrafyasına ve iklim şartlarına uygun olarak inşa edilen taş köprüler genelde tek gözlü olarak tasarlanırlar. Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü’nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, bu tarz kemer köprülere güzel bir örnektir.

40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Şenyuva köylülerine göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuştur. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede yer alan köprünün girişindeki tabelada, yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor. 

Kemeri orta noktasında sivrileşen bir formda inşa edilen köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir. Şenyuva Köprüsü’nden karşıya geçerek izleyeceğiniz toprak yol sizi Bilginler ve Yoğurtlu mahalleleri üzerinden Ülkü Köyü’ndeki Mollaveyis Köprüsü’ne götürecektir. Yol boyunca yöreye özgü konakların yanı sıra Çat Vadisi’nin doğal güzelliklerini de izleme fırsatı bulacaksınız.

 

+90 xxx xx xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir